Search
Generic filters

تکثیر و نگهداری یوکا
گل نارون

گل نارون

تیم گل نارون همراه شما برای خرید انواع گل و گیاهان آپارتمانی و آموزش تکثیر و نگهداری انواع گیاه میباشد

تکثیر و نگهداری یوکا

روش تکثیر و نگهداری یوکا

 در این مقاله قصد داریم آموزش تکثیر و نگهداری یوکا را با چندین روش موجود آموزش دهیم باما همراه باشید.
 
   گیاه یوکابرگها بزرگ و کشیده و خنجری نوک تیز و به رنگ سبز می باشد. با حذف جوانه انتهایی ، گیاه دو یا سه شاخه خواهد شد. این گیاه به آبیاری کمتری نیازمند است.
ساقه گل دهنده هر چند سال یکبار نمودار شده و گلهای سفید و کرمی به تعداد زیاد به شکل زنگوله ای کوچک و واژگون ظاهر می شوند ولی در آپارتمان به گل می نشیند.
ساقه گل دهنده گیاه یوکا هر چند سال یکبار نمودار شده و گل های سفید و کرم به تعداد زیاد به شکل زنگوله ای کوچک و واژگون می دهند که محل قرار گرفتن گل آذین وسط برگ است.
میوه های قهوه ای رنگ گوشتی و تخم مرغی شکل ظاهر میشود که تا 2.5 سانتی متر طول دارد .
گیاه یوکا می تواند تا 9 متر در ارتفاع رشد کند و در عرض تا 4.5 متر گسترده شود، اما معمولا کمتر از 6 متر ارتفاع میگیرد.برگ های آن مانند بند، بدون ستون فقرات و تا 1.2 متر طول دارد.

این گیاه نسبت به شرایط نامساعد نور دما و هوا بسیار مقاوم است و در هر جای خانه می توان از آن استفاده کرد و به همین دلیل در اکثر خانه ها دیده می شود.

آشنایی با گیاه یوکا

درخت یوکای امریکایی، بلندترین گونه از جنس یوکادر خانواده خنجریان است.
نام های متداول برای این گونه عبارتند از درخت یوکای بدون ستون فقرات، یوکای امریکایی نرم نوک ، یوکای آبی، یوکای امریکایی غول و itabo.
این گیاه بومی مکزیک، بلیز، کاستاریکا، گواتمالا و هندوراس است و گیاه ملی کشور السالوادور میباشد.
یوکا ، گیاهی است از خانواده لیلیاسه که موطن اصلی آن، جنوب غربی قاره آمریکاست.
یوکا ، از گیاهان دیر رشد و دارای برگهای بزرگ کشیده نوک تیز شمشیری و ایستاده است. به تدریج که بر سنِ آن افزوده میشود، برگهای پاییتر ریخته و ساقه آن لخت میگردد.
برگهای یوکا ، هنگامیکه جوان هستند، شفاف و مومی اند. با افزایش سن گیاه، برگها خشن میشوند. در منطق گرمسیری، ساقه گلدهنده، هر چند سال یکبار ظاهر میشوند.
این گیاه، گلهای سفید و کرمی به تعدادِ زیاد، به شکل زنگوله ای کوچک و واژگون، تولید مینماید. اما در آپارتمانها، کمتر به گل مینشیند.
گلهای گیاه یوکا ، در برخی ارقام، معطرند. با حذف جوانه انتهایی یوکا، گیاه به صورت ۲یا۳ شاخه در می آید که از نظر زیبایی جلوه خاصی دارد.

معرفی و تکثیر و نگهداری یوکا

 انواع یوکا کدام اند؟

واریته های مختلف یوکا از جنس Yucca elephantipes هستند.

این جنس از یوکا ها، بدون خار یا تیغ هستند و به نام یوکای پا فیلی و خنجری معروف اند.

واریته های مهم این جنس، عبارت اند از:

  1. یوکا جواهری E. Jewel
  2. یوکا پک E. Puck
  3. یوکا ابلق E. Variegata

روش تکثیر و نگهداری یوکا

یک روش تکثیر و نگهداری یوکا جدا کردن پا جوش ها(پا گیاه)در بهار از گیاه مادر و کاشتن آنهاکاشتن قلمه در شن و ریشه دار کردن آن که در اوایل بهار بهتر جواب می دهد.
البته اگر جوانه انتهایی گیاه را ببرید گیاه پس از مدتی در قسمت جوانه انتهایی دو یا سه شاخه می شود که از آنها می توانید برای قلمه زدن استفاده نمایید .

روش قلمه زدن گیاه یوکا

در بهار قسمت بالای گیاه را، از چند گره بالاتر از خاک قطع کنید، و قسمت بالا که همراه با برگ است را، در ماسه قرار دهید تا تولید ریشه ی نابجا کند.
جوانه های قسمت باقی مانده در خاک هم رشد می کنند و می توان دوباره از آن قلمه گرفت.قلمه ها به طول مختلف تهیه می شوند و حداقل طول مناسب حدود 10 سانتیمتر است.
اگر از قسمت ساقه که دارای برگ است استفاده می کنید قبل از کاشت، برگهای قسمت پاینی را جدا کنید ،انتهای قلمه را در پودر هورمون ریشه زایی فرو کنید 
در ماسه مرطوب بکارید.دما 18 تا 21 درجه باشد .مکن است ریشه زایی 6 ماه طول بکشد.

روش های دیگری برای تکثیر و نگهداری یوکا وجود دارد که در ادامه به آن میپردازیم.با ما همراه باشید.

آموزش تصویری قلمه زدن یوکا

مراقبت و هرس کردن گیاه یوکا

مراقبت و هرس کردن در مورد گیاه یوکا، کار آسانی است. زمانی که گیاه یوکا برای فضایی که در آن قرار دارد بیش از حد بلند می شود،
به آرامی گیاه را از گلدان خارج کنید. قسمت میانی تنه ی گیاه یوکا را پیدا کرده و علامت گذاری کنید و یا محلی را که علاقه دارید هرس شود را مشخص کنید سپس با استفاده از یک اره و یا یک هرس کننده تیز، تنه گیاه را به دو قسمت تقسیم کنید.
قسمت پایینی و ریشه دار تنه گیاه را در درون گلدان بکارید. بعد از آن که گلدان را به خوبی آبیاری کردید، کار هرس ردن به اتمام می رسد. در طول زمانی که گیاه در حال ترمیم شدن است، کار مراقبت از آن را به صورت نرمال ادامه دهید. در مدت زمانی کوتاه، گیاه شروع به تولید برگ های جدید خواهد کرد. این گیاه بعد از ترمیم، به خوبی گیاه قبلی به نظر خواهد رسد با این تفاوت که گیاهی به مراتب کوتا ه تر و با سایز و اندازهای مناسبتر خواهد بود.

 

تکثیر و نگهداری یوکا3

بهترین زمان برای هرس کردن یوکا

مانند اغلب گیاهان، بهترین زمان برای هرس کردن گیاه یوکا، درست قبل از شروع دوره ی رشد گیاه است. این زمان در اوایل بهار خواهد بود. اگرچه اید ه آل ترین زمان برای هرس، فصل بهار است اما گیاه یوکا می تواند در هر زمانی هرس شود. فقط مطمئن شوید که گیاه یوکا در طول زمان ترمیم، به میزان کافی، نور دریافت کند.

هرس کردن ساقه ی گلهای یوکا

اگرچه این کار یک هرس کردن به معنای واقعی نیست اما بیشتر مردم در مورد جدا کردن ساقه ی گلهای یوکا بعد از پژمرده شدن آ نها، سردرگم می شوند. ساقه ی گل می تواند در هر زمانی حتی قبل از اتمام گل دهی، هرس شود. به آسانی ساقه ی گل را با استفاده از یک قیچی تیز مخصوص هرس کردن یا یک کاتر، در حدود 5/7 تا 10 سانتی متر بالای محلی که ساقه ی گل از ساقه ی اصلی گیاه جدا می شود، ببرید.
مانند هر کار دیگری در مورد گیاه یوکا، مراقبت و هرس کردن یوکا نیز کار بسیار ساده ای است. ممکن است این کار کمی سخت به نظر برسد اما من به شما تضمین می دهم که در مورد گیاه یوکا این عمل بسیار معمولی و آسان است.
تکثیر و نگهداری یوکا4
تکثیر و نگهداری یوکا1

نیازهای گیاه یوکا

نور :

به نور کافی احتیاج دارد در آفتاب کامل می توان آن را نگهداری کرد ولی در سایه پس از مدتی گیاه بد شکل می شود و فاصله برگ ها زیاد می گردد .
درجه حرارت :
درجه حرارت مطلوب در زمستان 10 تا 16 درجه سانتیگراد است و در تابستان محتاج به نگهداری در خارج از اتاق است ولی کلاً از نظر دما در هر فصلی می توان آن را در اتاق یا خارج از خانه نگهداری نمود .
تکثیر و نگهداری یوکا2
آبیاری :
در تابستان آن را همیشه مرطوب نگهدارید و هر 2 تا 3 روز یکبار آبیاری نمایید. در زمستان بین دو آبیاری اجازه دهید تا سطح خاک گلدان خشک شود.
کلاً اکثر گیاهان چون در زمستان به علت دمای پایین رشد نمی کنند به آب کمی نیازمند هستند.
خاک :
خاک مناسب خاک لوم است که مخلوطی از شن رس و مواد آلی است.
گرما :
لازم است در زمستان آن را در جای خنک قرار دهید اگر در فصل سرد در محل خیلی گرم قرار داشته باشد برگهایش خشک می شوند خشکیدگی برگها از نوک برگ شروع می شود با انتقال گیاه به محل خنک و خیس نمودن برگهایش می توان آن را از گرما نجات داد.

علت خشک شدن برگ یوکا در زمستان

علت این امر، گرم شدن هوا می باشد.

گیاهتان را به محلی خنک تر منتقل کرده و آن را مه پاشی نمائید.

 علت زرد شدن برگ های زیرینِ گیاه چیست ؟

نبودنِ نورِ کافی، موجب زرد شدن برگهای زیرین گیاه میشود.

گیاهتان را به محلی پر نور تر منتقل کنید.

یوکا

 چرا پوشش پنبه ایِ سفید رنگ، روی گیاه ظاهر میشود ؟

وجود شپشک آرد آلود، علت این امر است.

گیاهتان را با سموم حشره کش سمپاشی نمائید تا این عارضه رفع گردد.

 علت سیاه شدنِ کاملِ برگهای شاخه ای از این گیاه چیست ؟

به دلیل آبیاری بیش از اندازه می باشد.

با کاهش تعداد دفعات آبیاری و کنترل زهکش گلدان، گیاه به مرور زمان بهبود می یابد..

همچنین بهتر است گیاهتان را تا خشک شدن سطح خاک گلدان، آبیاری نکنید.

 علت سفید شدنِ سطحیِ بعضی از برگها (مخصوصا داخل گلخانه ها) چیست ؟

قارچ بیماری سفیدک، عامل آن می باشد.

شما میتوانید با استفاده از قارچ کش ها، این عارضه را رفع نمائید.

تکثیر و نگهداری یوکا5

اشتراک گذاری پست.

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در google
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در pinterest
اشتراک گذاری در print
اشتراک گذاری در email